SpaceX Falcon 9’un başarılı inişiyle yeni bir dönem başlıyor!

ABD’li uzay teknolojileri şirketi SpaceX‘in, dün Falcon 9 roketiyle gerçekleştirdiği fırlatmanın tarihi bir önemi bulunmaktaydı. Bu fırlatma ile şirket, 2015’in yaz aylarında denediği ancak başarısızlıkla sonuçlanan bir yeniliği, yörünge roketinin ilk aşamasını dikey olarak ve sağlam bir şekilde yere indirmeyi denedi ve bu kez başardı.

Bir fırlatma roketinin, kendi motorlarını kullanarak ve dikey olarak belirlenen noktaya inmesi devrim olarak nitelendirilirken, bu başarı tarihe, ticari bir uzay teknolojileri şirketinin adıyla geçmiş oldu.

SpaceX‘in geliştirdiği ve yaklaşık 15 katlı bir bina yüksekliğinde olan Falcon 9 roketinin belirlenen noktaya sağlam ve başarılı bir şekilde inişi, fırlatmadan sadece 10 dakika sonra gerçekleşti. Yörüngedeki hedefine ulaşan 2. aşama roketi ise, 6 farklı ayrılma sekansıyla 11 küçük uyduyu yörüngelerine yerleştirdi.

Falcon 9‘un birinci ve en maliyetli aşama roketinin yere başarıyla inmesi, gelecekte yörüngeye taşınacak her türlü yükün taşıma maliyetini önemli ölçüde azaltacak. SpaceX’in nihai hedefi, yörüngeye taşınacak her türlü yükün kilogram başına maliyetini neredeyse onda bir seviyesine kadar düşürmek.


Falcon 9 roketinin tarihi iniş anları.

Yörünge roketlerinin sorunsuzca yeniden kullanılabilir hale getirilmesi yolunda atılan önemli bir adım olan bu gelişme; uzay uçuşlarının maliyetini çok daha karşılanabilir bir seviyeye getirerek hem insanlı uzay uçuşlarından, hem de uydu teknolojilerinden daha yoğun bir şekilde faydalanıldığı bir geleceğe kapı açmayı amaçlıyor.

Ulaşılan bu önemli başarıya rağmen, dün inişini gerçekleştiren Falcon 9 roketinin, bir daha uçmayacağı açıklandı. İnişin ardından açıklama yapan SpaceX’in kurucusu Elon Musk, tarihi bir başarı gerçekleştiren roketin bir daha uçuş yapmayacağını, ancak bunun tek nedeninin, tekrar yere iniş yapmayı başaran ilk roket olarak tarihi bir değer kazanması olduğunu belirtti.

Maliyetler kadar güvenilirliğin de önemli olduğu bir alanda faaliyet yürüten SpaceX, motorlar ateşlendikten sonra herhangi bir sorunla karşılaşılması halinde kalkışı daha gerçekleşmeden iptal edebilecek güvenlik tekniklerini kullanıyor. Kalkıştan sonra yaşanabilecek sorunları da en aza indirgemeye çalışan SpaceX, Falcon 9 roketinin tasarımını mümkün olduğunca basit tutarak, hem maliyeti hem de karmaşık sistemlerden dolayı gözden kaçabilecek sorunları en az seviyeye indirmeyi amaçlıyor.

Falcon 9 roketleri, bu kalkışla birlikte testler dışında gerçekleştirdiği 20 uçuştan 19’unu başarıyla tamamlamış oldu. En son, Haziran ayında Uluslararası Uzay İstasyonu‘na malzeme taşımak için gerçekleştirilen insansız uçuşta, Falcon 9 roketi kalkışta infilak ederek, Falcon 9 ailesinin ilk başarısız uçuşuna sebep olmuştu.

Bunun dışında, başarılı bir fırlatmanın ardından Falcon 9’un birinci aşama roketini tekrar yere indirmek için daha önce yapılan denemeler başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Bundan önceki iniş denemesindeyse roket iniş noktasına başarıyla varmış, ancak olması gerekenden çok daha sert bir şekilde inerek iniş ayaklarına zarar görmesine sebep olmuş ve inişi dikey konumda tamamlamayı başaramamıştı.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 2 oy ile 4,00/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.