James Webb Uzay Teleskobu 2018’e yetişecek

NASA’nın açıklamalarına göre, projenin ilk etaplarından beri yaşanan aksaklıkların sebep olduğu gecikmelerin, tamamlanma tarihini ve bütçe planlarını bir kez daha tehdit ettiği James Webb Uzay Teleskobu; son olarak 2013 yılında güncellenen bütçe dahilinde bitiş tarihine yetişecek gibi görünüyor. Hubble Uzay Teleskobu’nun vârisi niteliğinde olan James Webb Uzay Teleskobu, adını NASA‘nın ikinci yöneticisi olan ve Ay’a insan gönderme projesi Apollo Programı’nda da önemli bir rolü bulunan James Webb‘den alıyor.

Göreve başladığı günden beri NASA’nın uzaydaki gözü olan ve yakaladığı inanılmaz görüntülerle kurumun halkla ilişkiler ayağını taşıyan Hubble’dan edinilen deneyimlerle geliştirilen James Webb Uzay Teleskobu, çok daha gelişmiş niteliklere sahip. Bu yönden NASA tarafından Hubble’ın vârisi olarak değerlendirilmek yerine, yeni nesil uzay teleskobu olarak nitelendiriliyor.

Bir teleskobun en önemli niteliği ayna çapıdır ve James Webb Uzay Teleskobu’nun ana aynası, Hubble’ınkinden çok daha büyük. Yeni nesil James Webb Teleskobu’nun çapı 6,5 metre olan ana aynası ile, sadece 2,5 metre çapında aynaya sahip Hubble’dan tam 7 kat daha fazla (25 metrekare) yansıtıcı alana sahip.

Bu ayna, nadir elementlerden olan berilyumdan üretilerek altın kaplama yapılmış 18 adet panelden oluşuyor. Berilyum sayesinde, James Webb Uzay Teleskobu’nun ana aynası, sahip olduğu büyüklüğe rağmen klasik bir cam aynaya sahip olan Hubble’ın ana aynasından çok daha hafif. Hubble Teleskobu’nun 2,5 metre çapındaki ana aynası yaklaşık 1 ton ağırlığa sahipken, James Webb Uzay Teleskobunun 6,5 metre çapındaki ana aynası sadece 624 kg ağırlığa sahip.

James Webb Uzay Teleskobu
James Webb Uzay Teleskobu’nun alt yüzeyini kaplayacak olan güneş kalkanının, tam boyutlu testinden bir görüntü.

James Webb Uzay Teleskobu’nun Görevi

Kızılötesi ışınları görüntülemek için geliştirilmiş olan James Webb Uzay Teleskobu, insan gözünün görebildiği dalga boylarını da yakalayabilecek donanımı barındırıyor. Yeni teleskobun, sahip olduğu ayna büyüklüğü ve kızılötesi görüntüleme teknolojisi ile tahminen 13.8 milyar yıl önce gerçekleşen Büyük Patlama’dan (Big Bang) sadece birkaç yüz milyon yıl sonrasına ait izleri görüntüleyebilmesi bekleniyor. Optik dalga boyları için özelleştirilmiş olan Hubble ise en fazla zamanımızdan 800 milyon ila 1 milyar yıl öncesinden gelen ışığı saptayabiliyordu.

Hubble’a nazaran çok daha geniş bir dalga boyunu görüntüleyebilecek teknolojiye sahip olan James Webb Uzay Teleskobu, yeryüzündeki devasa teleskoplarla kıyaslandığında halen küçük sayılabilse de, gelişmiş kızılötesi görüntüleme yetenekleri ve uzayda bulunacağı konum ile yeryüzü teleskoplarından çok daha fazlasını başarabilme imkanına sahip.

James Webb Uzay Teleskobu, yörüngesine ulaşıp aktif göreve başladığında hiç şüphesiz uzay hakkındaki bilgimizi artıracak. Ayrıca teleskobun gözlemlenebilir evreni genişletme potansiyeli bulundurmasının yanı sıra, yaşanabilir gezegenler ve hatta uzaylı yaşamı hakkında kilit bilgiler sağlayabileceğine inanılıyor.

James Webb Uzay Teleskobu, NASA önderliğinde yürütülen proje kapsamında geliştirilirken, projeye Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Kanada Uzay Ajansı‘da (CSA) katkı sağlıyor. Böylelikle 20 ülkenin desteklediği proje, yıldan yıla artan maliyetiyle bir çok kez zora girmiş ve devasa maliyeti ABD kongresinde tartışma konusu olmuştu.

Tahmini proje maliyeti 2003 yılında 2,5 milyar dolar seviyesine ulaşınca NASA bu sıkıntıyı Avrupa Uzay Ajansı ile tam ortaklığa geçerek çözmeyi seçti ve James Webb Uzay Teleskobu dış destekli bir proje olmaktan çıkıp çok uluslu proje haline geldi. Buna rağmen projenin tahmin edilen maliyeti yıldan yıla artmaya devam etti ve en son 2013 yılında, 8,8 milyar dolar olarak güncellendi. Bu maliyete teleskobun geliştirilmesi, inşası ve yörüngeye yerleştirilmesi ile birlikte 5 yıllık operasyon maliyeti dahil. 2006 yılında teleskobun geliştirilmeye başlanması sırasında tahmin edilen toplam proje maliyeti ise sadece 1,6 milyar dolar seviyesindeydi.

Başka bir aksilik yaşanmazsa, 5 yıllık işletme maliyeti dahil 8,8 milyar dolar maliyet ile tamamlanacak olan James Webb Uzay Teleskobu, 5,5 ton ağırlığa sahip olacak ve 2018 yılında Ariene 5 roketi ile uzaya fırlatılarak yörüngeye yerleştirilecek.

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 1 oy ile 4,00/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.