Denizlerdeki karbondioksit artışı yıkıcı etkiler mi getiriyor?

Uzunca bir süredir, okyanus ve denizlerimizdeki karbondioksit oranındaki artışın, yıkıcı etkileri olacağı konusunda hemfikir olan bilim dünyası, beklenmedik bir gelişmenin bulgularıyla sarsıldı.

Yıllar boyunca, Kuzey Denizi ve Kuzey Atlantik Okyanusu suları üzerinde yapılan düzenli araştırmaların ortaya koyduğu veriler, 1965-2010 yılları arasında, okyanuslardaki bitkisel plankton (fitoplankton) popülasyonunun, tam 10 kat arttığını gösterdi. Fitoplankton popülasyonunda yaşanan artışların, 90’lı yıllarda had safhaya ulaştığına dikkat çeken bilim insanları, bu çaptaki bir artışın, daha önceden tahmin edilemediğini belirtti.

Okyanus ve denizlerdeki birçok canlının planktonlarla beslendiğini düşündüğümüzde, kulağa iyi haber gibi gelebilen bu durumun, gerçekte neler getireceği konusunda hiçbir bilginin bulunmaması; ekosistemde yaratabileceği olası yıkıcı etkilerle birlikte düşünüldüğünde, bilim insanlarını endişeye sevk ediyor.

Fitoplankton Patlamasının, Deniz Ekosistemine Olası Etkileri

Fitoplankton nüfusunda yaşanan patlamanın, planktonlarla beslenen deniz canlıları için gıda bolluğu anlamına geleceği ve sayılarında artışa sebep olacağı tahmin ediliyor. Ancak bu gerçekleşirse, potansiyel avlarının sayısında artış yaşanan yırtıcı türlerin nüfusu da artacak.

Bu nüfus artışları birbirini dengeleyecek gibi görünse de, plankton artışıyla birlikte popülasyonunu artıramayacak olan türlerin neslinin tükenmesi riski ortaya çıkacak. Zira, sayısı artan avcı türler, plankton artışıyla birlikte popülasyonunu artıramayacak olan türlerin hayatta kalma şansını azaltacak ve nihayetinde, avlanan canlı türünün yok olması tehlikesi doğabilecek.

Dünya Okyanuslar
Dünyamızın sadece yüzde 29’u karalardan oluşurken büyük bir orana sahip olan okyanuslar, tüm gezegenimizi etkileyebilen doğasıyla karasal hayat için de hayati öneme sahipler.

Ortaya Çıkabilecek Küresel Tehlikeler

Araştırmada, nüfus patlamasıyla dikkat çeken coccolithophore türü tek hücreli bitkisel canlılar olan bu planktonlar, aynen bitkilerde olduğu gibi karbondioksit almakta. Okyanus ve denizlerin güneş ışınlarını alabilen üst katmanlarında yaşayan coccolithophore türü planktonlar, başka canlılar tarafından gıda olarak yenilmedikleri sürece, aldıkları ve kalsiyum karbonattan oluşan dış kabuğa dönüştürerek depoladıkları karbondioksiti, tekrar suya ve dolayısıyla atmosfere vermeyen yapılarıyla dünya ekosistemine faydalılar.

Ancak görünürdeki bu dolaylı faydalarına rağmen, popülasyonları daha da artması halinde oluşturdukları beyaz kabuklarıyla okyanus yüzeyinde beyazımsı bir katman oluşturarak güneş ışınlarının okyanuslarla olan ilişkisini de etkileyecek olan coccolithophore türü fitoplankton nüfusundaki bu artışa, endişeyle yaklaşılıyor.

Araştırmanın yapıldığı, ABD’de bulunan John Hopkins Üniversitesi’nden Anand Gnanadesikarn’ın, “Tuhaf bir şeyler gerçekleşiyor ve olması gerekenden çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşiyor.” sözleriyle özetlediği araştırma sonuçları, gezegenimizin geleceği üzerinde hayati sonuçlar getirebilecek ve sadece okyanusları değil, karasal hayatı ve insanları da doğrudan etkileyecek bir gerçeği ortaya koyuyor.

Sayfa Görseli: Wikimedia Commons

DMCA.com Protection Status
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan 3 oy ile 4,00/5
Yükleniyor...

TeknoBilig

TeknoBilig'in amacı, teknoloji ve bilim dünyasındaki günlük gelişmelerden seçilen ve dış kaynaklardan derinlemesine araştırılan konuları; sıkıcılıktan uzak, kendini tekrar etmeden ve özgün bir biçimde Türkçe makale ve haber yazılarına dökerek, www.teknobilig.com'da yayınlamaktır.